Neler Yapıyoruz

Optik Lens Temizliği

Projektörler üzerinde toz filtreleri bulunmaktadır ancak mikroskobik toz girişini önlemek mümkün değildir. Bu mikroskobik toz partikülleri optik motor içindeki tüm optik yüzeyde inatçı bir tabaka oluşturur. Kolay kolay da temizlenemezler. Optik motorun içinde 40 optik yüzey bulunmaktadır. Her bir yüzeydeki yansıtma iletiminin minimum % 2 azaldığını düşünürsek, orijinal ışık veriminin sadece %44’ü sizin projeksiyon yüzeyine ulaşacaktır. Bu da azımsanacak bir rakam değildir. Optik motor, projektör içine gömülü kapalı bir birimdir.Bu birime uzman kişiler ve ekipmanlar ile müdehale edilebilinir.

Optik motorun içindeki tozlanma

Tessa Bilişim Projeksiyon Servisi olarak biz bu uzman bilgi ve teknik ekipmana sahibiz. Her marka projeksiyon cihazınıza teknik müdehalede bulunuyoruz. Size temizleme aşamasını aşağıda kabaca veriyoruz:

Arızaya gelen ürün: Müşteriden gelen arızalı ürünün arıza tespiti ve kaydı yapılır. Ardından hemen incelemeler başlar.

Işık verimi ölçmek – Tamir sonrasındaki farklılığı kayıt altına almak ve gözlemlemek için kırmızı, mavi, yeşil, beyaz ve siyah çıkışları ölçülür. Yansıtılan görüntünün lümen değerine bakılır. Fotoğraf veya bir resimde herhangi bir kusur olup olmadığına bakılır.

Projektör sökümü – Ortalama bir projeksiyon cihazında 55 vida, 13 PCB konnektörü ve 13 alt montaj parçası vardır. Her şey sıraya göre yapılır ve her biri özenle saklanmalıdır. Elektronik PCB kartlar ESD(elektrostatik) duyarlı olduğu için elinize aldığınız anda bozulma riski vardır. Vücudunuzdaki statik elektriği boşaltmanız ve korumalı eldivenler takmanız gerekmektedir.

Projektör PCB ESD duyarlıdır.

Optik motoru açıyoruz -. Optik motor içerisinde Fresnel lensler, UV filtreler, renk değişikliği cam, renk filtreleri, aynalar, mercekler, LCD paneller, polarize filtre ve prizmalar karmaşık bir dizi içinde bulunmaktadır. Bu nedenle çok hassastır. ultra-ince toz zerrelerine ulaşabilmek için filmi kaldırmak gerekir. Optik yüzeylerin temizlenebilmesi için ultrasonik temizleme tankının temizlenmesi gerekir. Tüm yüzeylerin monte edilmeden önce parlak olması gerekir. Bazı parçalar sökülmeden olduğu yerde temizlenmelidir.

LCD paneller, filtre ve prizma

Projektör yeniden takılıyor – Bu adımda ise artık şimdiye kadar sökmüş olduğumuz parçaların kusursuz bir şekilde yerine monte edilmesi kısmı kalıyor. Özellikle optik motor toz girişini engellemek için tüm filtrelerin ve diğer aparatların orijinal montajındaki gibi yerine takılması gerekmektedir.

Işık verimini yeniden ölçüyoruz – ilk yapılan ölçümler tekrarlanır, böylelikle temizlik öncesi ve sonrasındaki farkı görürüz.

Müşteriye teslim: Temizlenmiş ve onarılmış projeksiyon cihazı müşteriye teslim edilir.